Pavel v Chorvatsku

Ve dnech 20. - 29.  června 2008 jsem navštívil s rodiči malebnou zemi s dobrosrdečnými lidmi - Chorvatsko. Země plná slunce, vína a panenské přírody.

Městečko, ve kterém jsme byli ubytováni se jmenuje Biograd na Moru, vzdáleného asi 30 kilometrů jižně od Zadaru, ležícího ve střední Dalmácii. Biograd má asi 5 tisíc obyvytel, ale přes sezonu, díky turistům, se počet obyvatel vyšplhá až na 15 tisíc.

Městečko nabízí spoustu kulturních, sportovních a společenských aktivit.V centru naleznete kostel a mnoho starobylých domů, na pobřeží přehršel kaváren, hospůdek a barů, kde si můžete vybrat ze široké nabídky piv (Karolovačko, Ožujsko a dokonce i český Budvar), vín (červené bílé) a speciálních chorvatských destilátů pálenek (Travarica a Rakieje). Velmi výborná je zdejší zmrzlina. Moře skýtá serfování, jízdu na vodních ližích a na člunech.

Kdyby Vás z toho procházení po Biogadu rozbolely nohy, můžete použít tamní vláček, který má dva okruhy a za přibližně 20 minut si prohlétnete celé pobřeží a centrum. V Biogradu se začaly stavět nové apartmány s bezbariérovým přístupem.

Letovisko se nachází nedaleko národního parku Kornati, kam jezdí loď. Loď není příliš drahá, a tak jsme na ní nasedli. Plavba tvá celý den. Vozí Vás po křišťálově modrém moři a vidíte ostrovy tyčící se do výšky. V ceně výletu je i výborný oběd. Podává se ugrilované maso a makrela se salátem. K pití si můžete dát vynikající chorvatské víno, šťávu nebo vodu.

Oběd se odehrává na jediném ostrově, kde je pitná voda, Dugi ostrově. Oblast Kornat využívali především pastevci k chovu koz a ovcí. Na ostatních ostrovech není pitná voda, jen skály. V tomto národním parku je 150 ostrovů. Největšími jsou hlavní ostrov  Kornat, ostrov Pašman, který je široký 50 km a 25 km dlouhý a ostrov Dugi, kde je čilý turistický ruch. Dále je možnost na ostrově Dugi se vykoupat ve slaném jezeru Mir a setkat se s nádhernými osly, kteří mají velice rádi české tatranky a po nich se oblizují až za ušima.

Při zpáteční cestě bylo ještě v plánu koupání na otevřeném moři v krásně chladné vodě. Podařilo se mi splnit moje tajné přání, kormidlovat loď. Kapitán mi sice jen na chvíli půjčil do rukou kormidlo, ale ten pocit byl nezapomenutelný a jedinečný! Padla také na mě ta obrovská odpovědnost za několik životů lidí, kteří byli se mnou na lodi. Kormidlování se dalo zvládnout. Musíte se hlavně koukat před sebe, jestli nenajíždíte na mělčinu, do mapy a do kompasu.

Pokud s sebou máte bílý chorvatský chléba nebo Vám zbyla od oběda makrela, kterou již nechcete, hoďte je do moře. Náhle uslyšíte ohlušující šum ptačích křídel a uvidíte bílý mrak. Racci se k Vám snesou jak včely na květy. Bojují o každé sousto. Když podržíte chleba v ruce, můžete se dočkat rackova mohutného přistání. Je to výjiímečná podívaná, na kterou se nazapomíná!

Pokud chcete prožít báječnou dovolenou s rodinou nebo jen ve dvou, Biograd na Moru v Chorvatsku vřele doporučuji.

Pavel